
Krenite na putovanje kroz srce središnje Italije – od marijanskog svetišta u Loreto do planinskog ambijenta L’Aquila u podnožju Gran Sassa. Otkrijte rodno mjesto sv. Benedikta u Norcia, uživajte u vrhunskoj gastronomiji Umbrije te prošećite elegantnim trgovima Ascoli Piceno. Putovanje završava u šarmantnoj Chioggia, “maloj Veneciji” na laguni.
Ovo je idealan spoj duhovnosti, povijesti, prirodnih pejzaža i talijanske kulinarske tradicije – putovanje za istinske zaljubljenike u autentičnu Italiju.
Polazak iz Pule s parkirališta Konzum u 04:00 , iz Pazina s „Etradexa“ u 04:30 i iz Rijeke s Jelačićevog trga u 06:00 (mogućnost polaska s Vrata Jadrana Sjever uz prethodnu najavu). Vožnja turističkim autobusom kroz Sloveniju i Italiju pored Trsta, Venecije, Padove i Ferrare prema regiji Emilia Romagna i dalje prema Loretu, najvećem marijanskom svetištu Italije. Prema legendi, kućicu svete Obitelji iz Nazareta anđeli su 10.5.1291. prenijeli na naš Trsat. Istu kućicu anđeli su preko noći 10.12.1294. prenijeli u Loreto. Razgled bazilike Svete kuće u kojoj je kućica smještena i prekrasnog trga s Bramanteovom gradskom vijećnicom i jezuitskim kolegijem. Povratak prema obali i vožnja do mjesta Giulianova. Smještaj u hotelu s 3*. Večera. Noćenje.
Nakon doručka krećemo prema L’Aquili, gradu bogate povijesti i impresivne arhitekture smještenom u srcu netaknute prirode između veličanstvenih planinskih vrhova i zelenih visoravni, koji spaja srednjovjekovni šarm i suvremeni duh na području nacionalnog parka Gran Sasso. Po dolasku, odlazimo na pješački razgled grada uz pratnju stručnog lokalnog vodiča: fontana 99 mlaznica iz čijih kamenih glava koje predstavljaju 99 sela osnivača grada izlazi voda, bazilika Santa Maria di Collemaggio, Piazza duomo s katedralom svetih Maksima i Grgura, trg svetog Bernarda s istoimenom bazilikom. Slobodno vrijeme za ručak. Slijedi fakultativni posjet tvrđavi Forte Spagnolo, monumentalnoj renesansnoj tvrđavi iz 16. stoljeća, izgrađenoj za vrijeme španjolske vladavine. Masivne kamene zidine, četvrtasti tlocrt i četiri snažna bastiona svjedoče o njenoj prvobitnoj vojnoj funkciji i strateškoj važnosti grada. Danas je tvrđava jedan od najprepoznatljivijih simbola L’Aquile, okružena prostranim parkom i često korištena kao prostor za kulturne događaje i izložbe. Napuštamo L’Aquilu i vraćamo se prema obali. Zaustavljamo se u Teramu gdje ćemo prošetati centrom grada osnovanog u razdoblju rimske vlasti: ostaci amfiteatra, rimsko kazalište, Trg Martiri della Liberta, fontana Due Leoni… Povratak u hotel u Giulianovi. Večera. Noćenje.
Doručak. Odlazimo prema regiji Umbrija i gradu Norcia poznatom kao rodno mjesto svetog Benedikta i njegove sestre blizanke svete Skolastike, utemeljitelja benediktinskog reda. Po dolasku slijedi razgled grada: ostaci gradskih zidina, trg svetog Benedikta s istoimenom bazilikom koja je bila skoro u potpunosti srušena u potresu 2016. godine, romanička gradska vijećnica iz 13. stoljeća, renesansna tvrđava La Castellina izgrađena po nalogu pape Julija III… Osim svoje bogate povijesti, grad je u Italiji sinonim za vrhunsku gastronomiju, posebno poznat po tradicionalnim suhomesnatim proizvodima, proizvodima od crnog tartufa i lokalnim specijalitetima koji čine nezaobilazan dio umbrijske kulinarske scene. Tradicija ‘norcinerije’ razvila se ovdje zbog klime pogodne za sušenje mesa, dok riječ ‘norcino’ u talijanskom jeziku označava majstora u preradi mesa. Posjetit ćemo jednu od tipičnih „norcinerija“ gdje ćemo imati mogućnost kušanja lokalnih proizvoda. U povratku prema hotelu zaustavit ćemo se u Ascoli Piceno. Slobodno vrijeme za individualni razgled centra grada: Piazza del Popolo – po mnogima, jedan od najljepših trgova Italije s povijesnom kavanom Caffe Meletti, simbolom gradske elegancije početka 20. stoljeća, crkva svetog Franje asiškog iz 13. stoljeća, Piazza Aringo, političko i religijsko središte grada. Nezaobilazna atrakcija Ascolija, su njegove poznate punjene masline, gastronomski simbol grada – olive all’Ascolana. Riječ je o velikim zelenim maslinama punjenim mesom, paniranim i prženim. Povratak u hotel. Večera. Noćenje.
Nakon doručka odjavljujemo se iz hotela i puni dojmova napuštamo Abruzzo. Vožnja prema području Valli di Commacchio i delti rijeke Po do Chioggie, gradića koji se smjestio na ušću rijeke Brente u venecijansku lagunu. Šetnja povijesnom jezgrom “male Venecije” gdje ćemo razgledati kanale i njihove mostove, neke od 74 “kala”, uske uličice koje ih povezuju, poznatu ribarnicu, most Vigo, katedralu… Slobodno vrijeme za ručak nakon čega krećemo prema Hrvatskoj. Dolazak u Rijeku i Istru u večernjim satima.
prijevoz turističkim autobusom uz besplatni povratni transfer Pula-Pazin-Rijeka ,
smještaj u dvokrevetnim sobama,
3 polupansiona u hotelu 3* u Giulianovi,
degustacija lokalnih proizvoda u Norciji,
usluge voditelja putovanja, priprema i organizacija putovanja,
jamčevina turističkog paket aranžmana
stručna vođenja u muzejima, crkvama i slično.
Putno zdravstveno osiguranje i osiguranje otkaza putovanja.
Obvezna doplata na licu mjesta za turističke pristojbe: 6€ po osobi – može biti podložno promjenama.
Doplata za jednokrevetnu sobu: 75€;
Doplata za sjedalo u prvom i drugom redu: 20€
cijena putovanja formirana je na bazi od min. 35 osoba. U slučaju manjeg broja prijavljenih agencija zadržava pravo na otkazivanja polaska.
za ovo putovanje potrebna Vam je važeća osobna iskaznica ili putovnica.
raspored sjedenja određuje se po redoslijedu prijave
Za ovo putovanje vrijede Opći uvjeti Jadrotours


neograničen ulaz u bazene i saune / polupansion
CIJENA: uskoro objavljujemo